Sivil Toplum Diyaloğu
Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Ajansları Gelişiyor Projesi

Proje Genel Bilgiler

 

Program:

Sivil Toplum Diyaloğu IV Hibe Programı

Kategori:

Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu

Proje yürütücüsü:

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) (Türkiye)

Proje eş başvuru sahipleri:

Kalkınma Analitiği Derneği (Türkiye)

Institute for Fiscal Studies (IFS) (İngiltere)

Proje iştirakçileri:

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) (Türkiye)

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) (Türkiye)

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) (Türkiye)

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) (Türkiye)

Karacadağ Kalkınma Ajansı (Türkiye)

Proje bütçesi:

169.490,88 Avro

Proje süresi:

12 ay

Projenin uygulanacağı ülke/şehirler:

Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, İstanbul, Kars, Mardin, Muş, Ordu, Rize. Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Van (Türkiye), Londra (İngiltere)

Amaç:
Proje Doğu ve Güneydoğu’daki kalkınma ajanslarında nicel etki değerlendirme yöntemleri konusunda bilgi sahibi personel sayısını ve kapasitelerini artırmayı, etki değerlendirme yöntemleri kaynakçasını zenginleştirmeyi, kalkınma ajansları arasında yeni yöntemlere hakim değerlendirici ve izleyici uzmanlar ağı oluşturulmasını hedeflemektedir.

Başlıca etkinlikler: 
- Türkiye ve İngiltere’de etki değerlendirme konusunda eğitimler verilmesi
Etki değerlendirme el kitabı hazırlanması.
Bir kalkınma ajansı programının etki değerlendirmesi tasarımı
Yaygınlaştırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi

Proje özeti:
Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Ajansları Gelişiyor Projesi” Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum IV Programı kapsamında yürütülmektedir. Proje, TR2011/0135.15­-06-­024 sözleşme numarası ile 15.02.2016 tarihinde uygulanmaya başlamış olup 15.02.2017 tarihinde tamamlanması öngörülmektedir. 

Projenin ortakları Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Kalkınma Analitiği Derneği ve Institute For Fiscal Studies (Londra)'dır. Ayrıca Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinden 5 Ajans (Dicle Kalkınma Ajansı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Serhat Kalkınma Ajansı) iştirakçi olarak projeye dahil olmuşlardır.

Projenin hedefleri, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’daki kalkınma ajanslarında nicel etki değerlendirme yöntemleri konusunda bilgi sahibi personel sayısını ve kapasitelerini artırmak, etki değerlendirme yöntemleri kaynakçasını zenginleştirmek ve kalkınma ajansları arasında yeni yöntemlere hakim değerlendirici ve izleyici uzmanlar ağı oluşturmaktır. Proje kapsamında Türkiye’de Erzurum, Trabzon ve Mardin'de Ajansların ve başka kamu kurumlarının personeline ve İngiltere’de 6 Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Analitiği Derneği personeline Niteliksel ve Niceliksel Etki Değerlendirmesi konularında eğitimler verilmiştir. Türkiye’deki eğitimler 2'şer gün ve İngiltere’deki eğitim 5 gün sürmüştür.

Proje kapsamında “Etki Değerlendirmesi Referans El Kitabı” hazırlanmaktadır. Ayrıca Kalkınma Ajanslarının desteklerine yönelik metodoloji hazırlanması çalışmaları yürütülmektedir. Proje sonunda proje sürecini ve sağladığı kazanımları anlatan bir proje videosu hazırlanacaktır.