Sivil Toplum Diyaloğu
Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Ajansları Gelişiyor Projesi

Kalkınma ajansları etki analizi çalıştayı gerçekleştirildi

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından  ortaklaşa finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı (www.siviltoplumdiyalogu.org) kapsamında yürütülen  “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kalkınma Ajansları Gelişiyor Projesi” adlı projemizin kapanış çalıştayı programı, Kalkınma Bakanlığı, bölge kalkınma idareleri, kalkınma ajansları, ilgili kurum ve kuruluşlar ve konu uzmanlarının katılımıyla 8-9 Ağustos 2017 tarihlerinde Van’da gerçekleştirildi.
 
8 Ağustos 2017 tarihinde Van’da Elite World Hotel’de gerçekleştirilen çalıştay kapsamında birinci gün programı, 09:30’da başladı. Projenin ve çalıştay hedeflerinin sunumunun ardından DAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı V. Mehmet Emin Çakay başkanlığında gerçekleştirilen birinci oturumda Harran Üniversitesi İBF Dekanı Prof. Dr. Abuzer Pınar, aynı zamanda proje ortağı olan Kalkınma Analitiği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Meltem Aran, Uluslararası Kıdemli İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Hülya Günaydın, TÜBİTAK Girişimcilik Destekleme Grubu Yürütme Kurulu Koordinatörü Dr. Sinan Tandoğan, Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu Direktörü Dr. Gonca Ongan ve Kalkınma Bankası Kıdemli Uzmanı Gürkan Akçaer’in sunumları yer aldı.

Öğleden sonra başlayan ve Zafer Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Taylan Uygun başkanlığında gerçekleştirilen ikinci oturumda Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Zafer Kalkınma Ajansı, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve İzmir Kalkınma Ajansı temsilcileri etki değerlendirme konusundaki çalışmaları ile ilgili tecrübelerini paylaştı.


Kalkınma Bankası Kıdemli Uzmanı Gürkan Akçaer’in başkanlığında gerçekleştirilen üçüncü ve son oturumda ise kalkınma ajansları etki değerlendirme çalışmaları için öneriler ve bir yol haritası ortaya konuldu.
 
Programın ikinci gününde çalıştay katılımcısı misafirler ile birlikte Akdamar Adası, Van Kedi Evi ve Van Kalesi ziyaret edildi.
 
Çalıştayın fotoğraflarına ve çalıştay sunumlarına https://goo.gl/CfL6Hi linkinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı fotoğraflara ayrıca http://proje-etki.org/galeri_lst/27/van-kapanis-calistayi adresinden ulaşılabilir.